On Air Night Flight | 1:00am - 5:00am

IoM Sports Awards nominees named

Ceremony to take place in April

The nominees for the 2018 Isle of Man Sports Awards have been revealed, with six weeks to go until this year's ceremony.

There are eleven categories in all, topped by the sportsman and sportswoman of the year.

Shortlisted for the Sportsman of the Year award category for 2018 are last year's winner Jamie McCanney; his brother and fellow enduro star Daniel McCanney; Commonwealth Games silver medallist Tim Kneale; road racers Conor Cummins and Lee Cain; cyclist Mark Christian; and boxer Danny Roberts.

Sportswoman of the Year is between swimmer Charlotte Atkinson (who won last year); cyclist Anna Christian and Elizabeth Holden; athlete Rachel Franklin; snowboarder Zoe Gillings-Brier; equestrian rider Yasmin Ingham; race walker Erika Kelly, and carriage driver Libby Priest.

This year's ceremony is taking place at the Villa Marina on Thursday, 4 April.

The full list of nominees in all categories is as follows:

Sportsman of the Year
Lee Cain (motorcycling)
Mark Christian (cycling)
Conor Cummins (motorcycling)
Tim Kneale (shooting)
Daniel McCanney (enduro)
Jamie McCanney (enduro)
Danny Roberts (boxing)
 
Sportswoman of the Year
Charlotte Atkinson (swimming)
Anna Christian (cycling)
Rachael Franklin (athletics)
Zoe Gillings-Brier (snowboarding)
Elizabeth Holden (cycling)
Yasmin Ingham (equestrian)
Erika Kelly (race walking)
Libby Priest (equestrian)
 
Under-21 Sportsman of the Year
Nathan Harrison (motorcycling)
Adam Long (football)
Nino Ontoy (Taekwondo)
Dean Pinnington (football)
Bevan Rodd (rugby)
Shaun Wylde (weightlifting)
 
Under-21 Sportswoman of the Year
Charlotte Clarke (tennis)
Sinead Cox (equestrian)
Ana Dawson (golf)
Olivia Marshall (swimming)
Amelia Sharpe (cycling)
Sophie Taylor (equestrian)
Nan Williams (netball)
 
Disability Sportsperson of the Year
Chloe Chadwick (equestrian)
Letisha Ellis (swimming)
Ben Grainger (swimming)
Sean Jackson (football)
Zoe Lambie (race walking)
Chris Mitchell (motorcycling)
Karl Monaghan (Special Olympics)
 
Sports Team of the Year
IOM Athletics Northern League Team (athletics)
IOM Ladies Hockey Team (hockey)
IOM Senior Netball Team (netball)
IOM Under 17’s Netball Team (netball)
Manx Harriers Ladies Team (athletics)
Ramsey Ladies Hockey Team (hockey)
 
Sports Administrator of the Year
Petra Atchison (athletics)
Leonie Cooil (Commonwealth Games)
Gary Cooper (cycling)
Debbie Shimmin (hockey)
Richie Stevenson (fell running)
Robbie Watterson (athletics)
 
IOM Sports Ambassador
Sam Brand (cycling)
Mark Cavendish (cycling)
Philip Cringle (rugby)
Tom Gandy (golf)
Zoe Gillings-Brier (snowboarding)
Caroline Whitehead (badminton)
 
Sports Coach of the Year
Claire Battye (netball)
Chris Brannigan (rugby)
Jamie Brown (hockey)
Steve Partington (athletics)
Ian Watson (tennis)
John Whitlow (athletics)
 
Veteran Sportsperson of the Year
Adrian Beale (mountain biking)
Karen Chiarello (athletics)
Gianni Epifani (athletics)
Gail Griffiths (athletics)
Clive McGreal (Lawn Bowls)
Janet Monk (Crown Green Bowls)
Hannah Riley (athletics)
 
Lifetime Achievement
The recipient of this award is selected by the Sports Awards committee.

More from Isle of Man Sport